Tisztítószerek:a szennyezett, bepiszkolódott lábbeli megtisztítására szolgáló mechanikai és vegyi termékek.
Ápolószerek: általában viaszokat, lanolint, szilikonokat tartalmazó különféle cipőkrémek, folyadékok, szóróflakonos kiszerelésű termékek.
Színfrissítő ápolószerek: különböző színekben gyártott tubusos cipőkrémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű habok, szivacsos gyorsápoló készítmények.
Speciális szerek: elsősorban a vízállóságot javító, illetve szinten tartó krémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű impregnáló habok, de ide tartoznak a szenny- és olajtaszító hatást biztosító impregnálószerek is.
A bőr készítése
A bőrgyártás során az állatról lenyúzott, ún. nyersbőrt készbőrré alakítják át.
Bőr cipő fajtái:
Antik bőr: kétszín-effektusú bőr, amely a régi, használt bőrhöz hasonló; tehát mesterségesen létrehozott, sötétebb és világosabb részeket tartalmaz.
Antilop bőr: finom kidolgozású velúr bőr. A barkaréteg lecsiszolásával különlegesen puha és finom rostú bársonyos bőr.
Bélés bőr: lábbeli bélése céljára gyártott bőr. Cipészműhelyünk sertés bélésbőrrel béleli a cipőket. Nemesebb bélésbőr a kecskebőr vagy juhbőr.
Box bőr: krómos cserzéssel, marhából vagy borjúból készült bőr. Normál kiképzésű és erős típusú bőr, marhabőrből a nappabőr a finomabb, puhább kidolgozású bőrtípus. A boxbőrök feszes tartással, kisebb nyúlással bíró bőrfajták.
Kígyó bőr: ún. bőrutánzat. Valódi bőr, melynek a felületét úgy képzik ki, hogy az hasonlítson a kígyóéra. Különleges megjelenést ad ez a hüllő bőr.
Lakk bőr: félmarha, esetleg borjú bőrbő álló bőr, melyet lakkréteggel vonnak be, így kapja a bőr a fényes, csillogó felületét.
Nappa bőr: a legpuhább bőr. Cipészműhelyünk marha nappabőrből készít cipőket.
Nubuk bőr: finom csiszolással kikészített fehér vagy színes bőr. Enyhe szőrréteg fekszik felületén, elegáns, ám kényes típus. Ezért fontos a nubukbőr rendszeres ápolása.
Nyomott bőr: nyomdatechnikai módszerekkel kikészített bőr. Különböző effektusok (antikolás, kétszínhatás), különböző mintázatok (fantáziaminták, természetes barkakép utánzatok) találhatóak a bőrfelületen.
Sevró bőr: a sevró a legfinomabb bőr. Juhbőrből vagy kecskebőrből készülő lábbeli bőr, sima felülettel és magas fénnyel kikészítve. A legfinomabb sevró gidabőrből készül.
Velúr bőr: csiszolással bársonyos felületűvé tett színes vagy fekete; marha, nubuk vagy antilop bőr. A vastagabb velúrbőr marhából készül. A nubuk bőr és az antilop bőr finom kidolgozású, ápolása ezért igen fontos.
A nyersbőr fajtái:
Nyersbőrön az állatról lenyúzott, de még ki nem készített bőröket értjük. A cipőiparban
főleg emlős állatok bőrét (szarvasmarha, ló, kecske, juh pl.) használjuk fel. Gyakori azonban
a sertés, valamint a vadbőrök és különböző hüllő bőrök felhasználása is.
Marhabőr nem és kor szerint megkülönböztetünk: hasi-borjú, borjú, növendékmarha, tehén, ökör és bikabőröket.
Hasiborjú: Az idő előtt kifejlődött vagy elvetélt, de meg nem született vagy születés
után kimúlt állat bőre. Borjúbőr alatt a szopós állat bőrét értjük. Az anyatejtől elválasztott néhány hónaposborjú bőrét szalmarágónak nevezzük. Növendékmarha alatt azon állítok bőrét értjük, melyek már nem táplálkoznakanyatejjel, de az egy éves kort nem haladják meg. Ezeket a bőröket általábanfelsőbőrnek dolgozzák fel.
Tehénbőr: nőstény szarvasmarha bőrét értjük alatta, melyet felsőbőrnek és
talpbőrnek egyaránt kikészítenek.
Ökörbőr: néhány hónapos korában nemileg semlegesített bika bőre. Főleg
talpbőröket készítenek ki belőle.
Bikabőr alatt a hímnemű szarvasmarha bőrét értjük. Ezeket úgyszintén főleg
talpbőröknek készítik ki.
Lóbőr
Csikóbőr: az anyatejen táplálkozó állat bőrét értjük alatta. Felsőbőrök készítésére
használják.
Kanca/Csődör: a csikóhoz hasonlóan felsőrész készítési célokra használják.
Kecskebőr
Gida: az anyatejen élő állat bőrét értjük alatta, főleg sevró kikészítésben kerül
forgalomba.
Kecskebőr: valamivel durvább szövetű, mint a gida, hasonlóképpen felsőrész-
készítési célokra használják
Juhbőr
A kecske bőréhez hasonló a nagysága és egyéb tulajdonságai. Felsőrész-készítési
célokra használják.
A cipő.
A cipőknek számtalan fajtája létezik, néhányat összegyűjtöttünk kategóriákba.
Angolkaplis cipő: szárnyas orrborítékkal, kéregborítékkal készült félcipő. Rendszerint az alálapolás vonala mentén az orrboríték közepén díszlyukasztással készül.
Bakancs: nehéz kivitelű, vastagabb bőrből készült száras cipő. A felsőrész anyaga rendszerint waterproof, durábel vixos, hőálló boxbőr vagy más, nem kényes felsőbőr, az alsórész gumiból vagy bőrből készül. Köztalppal a duplatalpas termék készül. Leggyakrabban alkalmazott gyártási eljárás a direktvulkanizált és a keresztülvarrott. Munkásvédelmi vagy sportcélokra használják.
Boka cipő: félmagas szárú cipő.
Fél cipő: a lábfejet csak a bokán alul takaró, zárt felsőrészű cipő. Felerősítőelemmel (pl. fűző) vagy anélkül ( körömcipő, escarpen) készül.
Félmagas szárú cipő: olyan őszi-tavaszi viseletre szánt cipő, amelynek. szárrésze alig ér a boka fölé. Tornacipőket is gyártanak ilyen kivitelben.
Lovaglócsizma: természetes színbőrből készült, keményített szárú csizma. Kéregmagassága 60-100 mm, szárzáróvonala ívelt.
Magas szárú cipő: a lábat és a bokát egyaránt takaró felsőrésszel készült cipő. Felerősítőeleme rendszerint cipőfűző vagy ruganybetét.
Mokasszin: könnyű, hajlékony cipő, amelynek felsőrészét a talpbéléssel együtt alakítják ki. Jellegzetessége a fej közepén levő fejbetét. Alulról felfelé foglalják, vagy előbb összevarrják (összefűzik) a felsőrészt és a fejbetétet, majd belső formázással alakítják.
Papucs: kéregrész nélküli, orr-részén zárt cipő.
Pántos cipő: olyan női félcipő, amelynek felerősítőeleme a belső szárhoz erősített, a marrészen átvetett és a külső szárhoz nyomógombbal vagy csattal kötődő pánt.
Rövid szárú csizma: olyan csizma, amelynek szára nem takarja teljesen a láb ikrarészét.
Mini cipő lexikon
Antikolás: felületdíszítési eljárás a lábbelin, amelynek során a díszítendő felületen eltérő színű festékbevonat kerül fel.
Bélés: a lábbelinek a lábfejjel érintkező belső rétege. Célja a lábfej elválasztása a merevítő alkatrészektől, a lábfej melegen tartása, az izzadság felvétele és elvezetése. Anyaga lehet textil, bélésbőr, szőrme, műszőrme, bélésműbőr. Alkalmazási területei a fejrész és a szár bélelése.
Cipő: bőrből vagy bőrhelyettesítőből készült, a lábfejet (esetenként a bokát is) eltakaró felsőrészű lábbeli. Feladata, a lábfej védelme, a járás megkönnyítése, az öltözködés esztétikai értékének növelése.
Cipőfelsőrész: a cipőnek a lábfejet felülről (mokaszinok esetében alulról is) körülvevő része. Két fő egysége: a színréteg (felsőbőr) és a bélés. Anyaga lehet bőr, bőrhelyettesítő vagy ezek kombinációja.
Goiser varrott cipő: olyan rámán varrott gyártási eljárás, amelynél a rámabevarrás és a talpvarrás egyaránt látszik. Típusa lehet szimplán, duplán, illetve triplán varrott.
Kaptafa: a lábbeli belső terének méretét és alakját meghatározó, formájában a lábfejhez és a divatirányzathoz igazodó fontos cipőgyári szerszám. Anyaga fa, polietilén vagy fém lehet. Feladata a felsőrész formázása és az alsórész összeszerelésének elősegítése, a kikészítő kaptafáé a felsőrész feszesen tartása.
Sámfa: a formatartóság növelésére a használaton kívüli lábbelikbe helyezett, fából vagy műanyagból készült eszköz. Rugós és több részből összerakható (pl. csizmákhoz) változatait használják.
Sarok: a lábbelinek a sarokcsontot megemelő, különböző magasságú alkatrésze. Anyaga fa, gumi, bőr vagy műanyag lehet. Gumi és fa sarok több réteg összeillesztésével készülhet - rakott sarok. Műanyag talpból a vulkolán sarok a legellenállóbb, ezért cipészműhelyünk ezt is használja.
Ráma: a bedolgozási többlet és talp közé helyezett, azokat összetartó 10-20 mm széles szíj.
Talp: a lábbeli talpi részét alulról borító alkatrész. A cipőtalp lehet ragasztott vagy faszegecses. Anyaga: bőr, gumi (csúszásgátló is) vagy műanyag. Bőrtalpú cipő esetén a kiképzés lehet exkluzívabb a varrás típusa függvényében.
Varrott cipő: rámán varrott lábbeli (angol varrottnak vagy öltés varrottnak is nevezik). A varrott lábbeli felső- és alsórészét varrással erősítik össze. Ilyen lábbelik készülhetnek rámán varrott, flexibel vagy keresztülvarrott gyártási eljárással
Bőr ápolás:
Tisztítószerek:a szennyezett, bepiszkolódott lábbeli megtisztítására szolgáló mechanikai és vegyi termékek.
Ápolószerek: általában viaszokat, lanolint, szilikonokat tartalmazó különféle cipőkrémek, folyadékok, szóróflakonos kiszerelésű termékek.
Színfrissítő ápolószerek: különböző színekben gyártott tubusos cipőkrémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű habok, szivacsos gyorsápoló készítmények.
Speciális szerek: elsősorban a vízállóságot javító, illetve szinten tartó krémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű impregnáló habok, de ide tartoznak a szenny- és olajtaszító hatást biztosító impregnálószerek is.
A bőr készítése
A bőrgyártás során az állatról lenyúzott, ún. nyersbőrt készbőrré alakítják át.
A bőrgyártás menete:
Felső bőrök
A cipőkészítésre használatos felső bőrök legtöbbje ásványi cserzéssel készül. A
zsíros felsőbőröket növényi cserzéssel, esetleg króm elő- vagy utáncserzéssel
készítik ki. Az ásványi cserzésű bőrök barkarajza szép, jól kikészíthető.
Szakítószilárdságuk és hőállóságuk lényegesen magasabb, mint a növényi cserzett
bőröké, kikészítési idejük rövidebb. A növényi cserzett bőrök vízállóbbak, jobb
hővezetők.
A sevró bőr gida bőréből készül kombinált, esetleg krómos cserzésű eljárással.
Finom barkájú, egyenletes vastagságú, simulékony, fényes felületű felsőbőr.
Rugalmassága, hajlékonysága és szép tiszta barkája miatt egyike a legjobb felsőrész
bőröknek.
Ha krómcserzéssel készítik a sevró bőrt, a barkájának megkímélése miatt
rendszerint kétfürdős krómcserzést alkalmaznak. A sevró bőr teltebb fogásának
elérése céljából gyakran gambir utáncserzést alkalmaznak a krómcserzés után.
Sevrett bőr
A sevrett bőr juh és bárány bőréből készül, a sevróhoz hasonlóan kombinált vagy
ásványi cserzési eljárással. Rostszerkezete lazább, mint a sevróé, vastagsága
egyenlőtlenebb, szakítószilárdsága is lényegesen alacsonyabb. A kiterített sevrett
egészbőr alakja is eltér a gidasevrótól, barkarajza is lényegesen különbözik.
Lósevró bőr
A lósevró bőr a ló elejerészéből készült, a gidasevróhoz hasonló barkájú, fényes
felületű felsőbőr. A sevróbőr helyettesítésére használják. A jó lósevró
bőr jellemzője, hogy vastagsága egyenletes, telt fogású, hajlékony, rugalmas
felsőbőr. Főleg kollodiumos fedőfestéssel hozzák forgalomba. Főleg női és
gyerekcipők készítésére használják.
Box bőrök
A cipőkészítésre használatos felső bőrök legtöbbje ásványi cserzéssel készül. A
zsíros felsőbőröket növényi cserzéssel, esetleg króm elő- vagy utáncserzéssel
készítik ki. Az ásványi cserzésű bőrök barkarajza szép, jól kikészíthető.
Szakítószilárdságuk és hőállóságuk lényegesen magasabb, mint a növényi cserzett
bőröké, kikészítési idejük rövidebb. A növényi cserzett bőrök vízállóbbak, jobb
hővezetők.
Borjúbox bőr
A borjú boxbőr a szopós borjú bőréből készül ásványi cserzéssel. Felülete enyhén
zsírozott, mely biztosítja számára a simulékonyságot. Barkarajza négyszög alakú,
ún. zártbarkát képez. Vastagsága egyenletes, simulékony, telt fogású. Rugalmas,
magas szakítószilárdságú, fényes felületű felsőbőr. Ásványi cserzés esetéén - attól
függően, hogy milyen cserzőanyaggal készítették ki - keresztmetszete kék, szürke és
zöld szint mutat.
A borjú boxbőr felhasználása: férfi, női és gyerekcipők készítésére használják.
Luxus cipők és utcai cipők készítésére egyaránt alkalmas.
Marhabox bőr
A marha boxbőr krómcserzésű, közepesen zsírozott, kevésbé egyenletes
vastagságú felsőbőr. A jó minőségű marha boxbőr telt fogású és simulékonysága
mellett rugalmas és tömött szerkezetű. Barkája repedésre nem hajlamos.
Lóbox bőr
A ló boxbőrt ló elejerészéből készítik króm vagy alumíniumcserzési eljárással.
Vastagsága a marhaboxnál egyenletesebb, rendkívül apró, sűrű barkarajzú, fényes
felületű, közepesen zsírozott felsőbőr. A vízfelvétel és vízáteresztési értéke kevésbé
kedvező, mint a marha boxbőré. Nagy mennyiségű magába fogadása után könnyen
deformálódik.
Dullbox bőr
A dullbox bőr mesterséges barkarajzzal ellátott (préselt), erősebben zsírozott
krómcserzésű felsőbőr. Növendékmarha és marha bőréből készül. A mesterséges
barkarajz tartósságának fokozása céljából krómcserzés után növényi
cserzőanyagokkal való utókezelésnek vetik alá.
Kipszbox bőr
A kipszbox bőr a Zebu bőréből készül, főleg krómcserzéssel. A kipszbox
bőr barkarajza finom, borjú boxbőrhöz hasonló. Vastagsága lényegesen
egyenlőtlenebb, mint a borjú boxbőré és általában keményebb is. Az állat hátán lévő
kis púp erősen rontja a bőr minőségét. Utcai cipők készítésére alkalmas.
Sertésbox bőr
A sertés boxbőr a sertés bőréből készül ásványi cserzési eljárással. A legjobb
minőségű az 50 kg körüli sertés hátközép részéből készült bőr. A sertés
boxbőrt általában mesterségesen préselt barkarajzzal hozzák forgalomba.
Mesterséges barkarajz esetén is a hármas csoportú szőrtüszőhelyek jól láthatók.
Festése kazeinos festékkel történik. Szakítószilárdsága a box bőrök közül a
legalacsonyabb.
( Forrás: Cipész szakismeretek )
Hírek
Folyamatosan bővülnek a referencia munkáim!
link: ⇒https://ewk.hu/preview/ ⇐