Mutasd a cipőd - megmondom miért fáj a lábad!
Kérdés csupán, hogy az egészségünk mennyire eshet áldozatául a divat-hiúságunknak?
Elsősorban a szebbik nemhez szólnék, de a mai cipőipar az urakat sem kíméli, mert hát nem csak a sarok magassága tud ártalmas lenni!
Kezdetben az ember állatbőrrel fedte a lábát, ezzel védve a kedvezőtlen mechanikai és hőmérsékleti hatásoktól. Ma is csak ez kellene, hogy legyen a szerepe a cipőnek, úgy, hogy közben ne akadályozza sem funkciójában, sem anatómiai felépítésében a lábfejet. Engedje a bőrt lélegezni, a talp izmait erősödni, és a vérkeringést se gátolja.
A testrészeink közül lábfejünk van kitéve leginkább deformitásnak életünk során, már kisgyerekkortól kezdve. Leggyakoribb ok a nem fiziológiás lábbeli használata: a mai ember ugyanis életének több, mint felét cipőben tölti. Statisztikai adatok alapján Amerikában 80 millióan küzdenek ezzel a problémával, melyek 90%-a a kényelmetlen cipő miatt alakul ki. Ezt tanúsítja az a tény is, hogy egyes afrikai és ázsiai mezítlábas törzseknél gyakorlatilag ismeretlenek ezek az elváltozások! Hazánkat tekintve hivatalos számadatokkal nem rendelkezünk, de azt hiszem, elég kimenni az utcára és ránézni a járókelők lábára; nem nehéz észrevenni a félretaposott cipősarkakat, a kalapácsujj okozta kitüremkedéseket és a befelé mozdult bokákat.
A problémához nagy mértékben hozzájárul, hogy az utóbbi évtizedekben a lábbelipiacot elárasztották olcsó, minőségtelen anyagból, futószalagon gyártott modellekkel és gondoskodtak arról is, hogy kőkeményen diktálják a divatot hozzá; ami természetesen az, amit épp sorozatban termelnek. Az anatómiai elvárásoknak legtöbbjük egyáltalán nem felel meg, nem követik a lábfej formáját, sem a talp természetes boltívét; így kénytelen a lakosság a cipőhöz igazítani a lábát! A boltokban az alakra is kiváló, bőrből készült lábbelik, vagy az anatómiai cipők, papucsok a gyenge minőségűek többszörösébe kerülnek. A jó cipőt (sajnos) rendesen meg kell fizetni. A márkás darabokat kézzel varrják, de nem kell messzire menni, ahhoz, hogy cipészmesterre leljünk; több kisvárosban is még mindig készítenek kézzel megrendelésre szép és jó lábbelit.
Anyag-kérdés
A természetességre kell törekedni. Bőr, fordított bőr, vagy vászon legyen, illetve légáteresztő anyagból gyártott minőségesebb szabadidőcipőt kellene hordani. Egyedül ezekben nem fő be a lábunk a nap folyamán. Hacsak lehetővé teszik a munkakörülmények, épületen belül is könnyedebb papucsot, vagy megfelelő sportcipőt lenne ajánlatos hordani. Talán kevésbé tetszetős viselet, de a nap végére nem lesznek elgémberedve, elhidegedve a lábujjaink, nem fog sajogni a talp. Persze fontos a zokni, a harisnya minősége is (pamutból), ami engedi lélegezni a bőrt, és beszívja a nedvességet. Nyáron pedig bátran hordjunk papucsot, szandált – vagy ha tehetjük, sétáljunk mezítláb!
Megfelelő alátámasztás – mekkora legyen a cipősarok?
A probléma nem ott kezdődik, hogy alkalomadtán, ünnepekkor kecses magassarkú lábbelit viselnek a hölgyek, hanem hogy sokan úgy vélik: attól igazi nő valaki, ha legalább 9 cm-en pipiskedve közlekedik naphosszat; sokszor annyira esetlenül, hogy kénytelen megmosolyogni az ember.
A két talpunk valójában 3-3 ponton támasztja alá az egész testünket – még, ha úgy is tűnik, hogy egész talpfelülettel állunk a földön. A lábközép boltozata élettanilag a saroknál egy, a lábtőcsontoknál (a talp elején) pedig két pontban támaszkodik, háromszög alakban.
A magassarkú cipőben való lépkedést úgy kell elképzelni, mintha huzamosabb ideig a lábtőcsontok elején és a lábujjainkon járnánk, így a teljes testsúlyunk ezt, az elülső részt terheli. Nem csoda tehát, hogy utána pirosság, fájdalom és duzzanat jelentkezik. És még meg sem említettem, hogy a helyzetet tovább nehezíti (szó szerint!) az a nem ritkán tíz, húsz, sőt harminc kiló is; melyet a hölgyek magukon cipelnek – túlsúlyként. Sajnos ez nem csak a középkorúakra, hanem az egyre fiatalabb korosztályra is jellemző.
Ideiglenes, alkalmi segítséget nyújt az a fajta zselés vagy puha gumiból készült párnácska, részleges talpbetét, melyet egyes jónevű cégek gyártanak a tűsarkút előnyben részesítő nőknek. A bőr megkeményedésének kialakulását ugyan késlelteti, és talán másnap kevésbé fájnak a lábak, de a valós problémát nem oldja meg. Ha a test váza nincs rendesen alátámasztva a két láb mindhárom pontján huzamos ideig, az később komoly problémákat okozhat a gerincen is. Ortopéd szakorvosok az 5 cm-nél magasabb sarkú topánokat nem ajánlják, különösen nem mindennapi viseletként. Erre a célra épp elég a 2-3 cm sarkú cipő.
Szűk lábfejű, hegyes orrú cipellők
Mielőtt cipőt választanánk, nem csak a lábbelink méretét kell ismerni, hanem azt is, hogy a lábközép mely típusba sorolható. A görög láb mutatóujja hosszabb, mint a többi ujj. Esztétikailag talán nem a legszebb, de ők a legszerencsésebbek, mindjárt kitérek rá, hogy miért. A kocka alakú lábfejjel rendelkezőknek egyforma hosszúságúak a nagy-, mutató-, és középső lábujjaik; míg az egyiptomi formánál fokozatosan csökken az ujjak hosszúsága a nagyujjtól kezdve. Ez utóbbi csoport a legveszélyeztetettebb a kalapácsujj kialakulására szűk fejű cipő viseletekor (a görög típusúak esetében a hosszabb második ujj támaszt biztosít az elsőnek, így nehezebben nyomódik középirányba). Ez az a deformitás, amikor a nagyujj nem párhuzamos a többivel, hanem az ujjhegye a középvonaltól kifelé vándorol, ezzel egyidőben bütyök alakul ki a lábfej belső oldalán. Korántsem csak esztétikai a probléma. A lábfej ízületeinek szétcsúszásával szélesedik a lábfejünk. A már emlegetett támasztóháromszög belső elülső pontja pedig megemelkedik. Ezzel a test stabilitása gyengül. A vízhólyag, bőrkeményedés már csak "hab a tortán". Szűk elejű cipő hosszútávon természetesen egyik csoportnak sem kedvez. Válasszunk kényelmes lábbelit, ami megfelel a lábfejünk alakjának.
Lúdtalp vagy bokasüllyedés?
Alapjában véve két jelenségről van szó, melyek kialakulása szorosan összefügg. A lábfej boltíve ellaposodik, a belső bokát magával vonva. Sajnos nagyon gyakori elváltozás. Ha gyermekkorban nem korrigálják betétes cipővel és a talp izmainak tornáztatásával, felnőtt korban már igen nehéz helyrehozni. A leereszkedett boltozat fájdalmas lehet, itt is sérül a test megtámasztására szolgáló tartó-rendszer, mely az idő múlásával további mozgásszervi problémát vonhat maga után.