Minden láb egyedi, – szélessége, magassága, a lábujjak hossza stb. különböző – mégis mindannyian vágyunk a tökéletesen passzoló cipőre. Vásárlás után gyakran kétségeink vannak, nehéz pontosan megmondani, hogy valóban tökéletesen illeszkedik-e a lábunkra. Elégedettségünk szempontjából kulcsfontosságú a méret és az illeszkedés, a következő néhány tipp segíthet a tökéletes cipő megtalálásában.

Áldozzon időt a kiválasztott cipő próbájára!

"Szerelem első lépésre"

Az a cipő, melybe belebújva az első gondolatunk a kényelem, jó eséllyel a kedvenc cipőnk lesz. Ilyen esetben kár is tovább gondolkodni. A cipő szép, kényelmes – mint egy álom 

Próbálja fel mindkét cipőt!

A jó választáshoz elengedhetetlen, hogy miután az üzletben felpróbáltuk és megvásároltuk a kiválasztott cipőt, otthon is bújjunk bele és próbálgassuk, ne egyből az utcát célozzuk meg vele. Az interneten vásárolt cipő esetén mindez elengedhetetlen. Otthonunkban célszerű szőnyegen próbálgatni, elkerülendő a cipő sérüléseit és ne feledkezzünk el a cipőkanál használatáról sem. Az utcán nem hordott cipőt néhány üzletben kérdés nélkül kicserélik, az online vásárolt lábbeliket pedig a jogszabályok szerint minden esetben vissza kell, hogy vegye a kereskedő.

Próbáljon a megfelelő időben

Ha a helyről ejtettünk szót, mindenképpen meg kell említeni az időpontot is, amikor a cipőt próbáljuk. Napi rutinunktól függően a nap végére többé-kevésbé elfárad és bedagad lábunk. Az egész napi jövés-menés, állómunka még jobban igénybe veszi a lábakat, ezeken a napokon tehát nem mérvadó, hogy mit érzünk egy új cipőben. Cipővásárlásra válasszunk egy nyugodt napot, azon belül pedig célszerű a délutáni, kora esti órákat megcélozni a cipőüzletek látogatásával.

A megfelelő zoknit/harisnyát használja próbáláskor

Viseljen olyan zoknit, vagy harisnyát, melyet a napi használat során is felvenne a kiválasztott cipőhöz, így elkerülhetőek az ebből adódó utólagos csalódások. Egy körömcipőt még vékony zoknival sem érdemes felpróbálni, a cipőüzletekben lehet kérni próbaharisnyát, így biztosra mehet. Hosszú szárú csizma vásárlásakor fontos, hogy az olyan modelleket, melyeket szoknyával szeretne hordani, semmi esetre se betűrt nadrággal próbálja. Ha nadrággal passzol, szoknyával el fog állni a csizma szára.

Szánja rá az idejét!

Cipővásárláskor nem kell kapkodni. Próbálja meg a cipőket, sétáljon bennük, álljon egyenesen, stb. Bizonyos márkák egyes modelljei speciális talpbetéteket illetve talpbéléseket kaptak, melyek alakja minimálisan változhat.

Próbálja fel mindkét cipőt!

Lábaink minden esetben, még ha csak minimálisan is, de különböznek egymástól ezért vásárlás előtt mindig mindkét lábára próbáljon.

A megfelelő illeszkedés fontossága

Ahhoz, hogy cipőnk igazán kényelmes legyen, a cipő belsejében elegendő hely kell, hogy maradjon. Ha a leghosszabb lábujj hozzáér a cipő orrához, akkor nagyobb méretre van szükségünk. Ne feledjük, hogy a cipők szélességükben képesek engedni, de a hosszuk fix. Ügyeljünk arra, hogy sarkunk a helyén legyen és lépés közben ne csúszkáljon, mozogjon a cipőben. Előfordulhat, hogy két méret között van a lábunk, esetleg csak egy hangyányi méretkülönbség van a láb és a cipő között. Ilyenkor bátran tegyünk próbát például egy vékony talpbetéttel. Még magas sarkú cipők esetén is tökéletes lehetőséget biztosítanak apró méretkorrekciókra a különböző zselés talpbetétek, sarokemelő párnák.

Vegye figyelembe a cipő anyagának tulajdonságait!

A bőr cipők, a bőr természetes tulajdonságai miatt szinte minden esetben tágulnak, csizmák esetén a szárak bősége is enged. Nyújtott orrú alkalmi cipők esetén feltétlen számoljon azzal, hogy a bőr bélés és a bőr felsőrész a lábmelegtől és a használattól némiképp engedni fog és a láb egy picit előbbre csúszik majd. A fájdalmat természetesen kerülni kell, de egy kívül-belül bőrből készült cipő esetén nem jelent gondot, ha a cipő a próba alkalmával szorosan fogja lábát, már az üzletben, vagy az első használatkor igazodni fog.