MENÜ

    

Cipőjavítás mindig is volt, régen is és napjainkban is megjavítják a cipőket, lábbeliket. Ennek több oka van!

 

  1. Az első és legfontosabb dolog, hogy miért fontos a cipőjavítás: Mivel a cipő kopik, ezért olyan mértékben deformálódik a cipősarok, cipőtalp, cipőfelsőrész, hogy az a lábra nagyon rossz hatással van. Több betegség is kialakulhat, így rossz irányban befolyásolhatja a láb boltozatát, izmokat, ereket és idegeket.
  2. A második dolog, hogy miért fontos a cipőjavítás: Mivel a legtöbb ember próbál olyan cipőt vásárolni, ami kényelmes és mellette tetszetős. Sajnos ugye hordás közben egy idő után elhasználódik ezért próbálja megóvni, hogy minél tovább tudja hordani. Ugye önnek is volt már olyan, hogy van több pár cipője és mégis 1-2 párat hord ezekből? Ez azért van mert nagyon nehéz olyan cipőt kapni, amiről tényleg elmondhatjuk, hogy öröm benne a járás.
  3. A harmadik dolog miért fontos a cipőjavítás: Ennek legfőképpen esztétikai oka van. Minden ember, aki kicsit is ad magára nem hanyagolja el cipőjét, lábbelijét. Ugye milyen csúnya is az, amikor valakinek megnézi a cipőjét és már a sarok régen elkopott rajta, piszkos a felsőrész, szakadt sarokbőr, lyukas a felsőrész? Szerintem nagyon kiábrándító. Én nem tudom miért, de lehet ez már szakmai ártalom nálam, ha alkalom és a szituáció olyan én mindenkinek megnézem a cipőjét akivel beszélek. Nem véletlenül mondják azt, ha valakinek megnézed a cipőjét megtudod milyen ember.
  4. A negyedik dolog, hogy miért fontos a cipőjavítás: Ennek nagyon egyszerű oka van, még pedig az, hogy a legtöbbször olcsóbb a cipőjavítás, mint új cipőt venni. Normális esetben a cipő töredéke. A kínai cipőkről nem igazán szeretnék beszélni, mert ezek a 2.000-3.000ft-os cipőnek nevezett bóvlikat rögtön a kukába kellene hajítani. Nem is nevezném őket cipőknek, csak talán cipőformájuk van. Csak a bajt csinálják. Műbőr felsőrész, műbőr bélés, műanyag kéreg, műanyag orrmerevítő, papír foglalótalpbélés, gumitalp. Jó táptalaj a gombás láb felé. Ugye ön sem szeretné ezt?
  5. Az ötödik és egyben nagyon fontos dolog balesetveszély elkerülése. Nagyon sokszor a sarokra és a talpfelületére olyan anyagokat raknak rá gyárilag,ami olcsó,csúszik és nagyon kellemetlen a járás benne.Rengeteg rossz csúszásgátló féltalpat rakatnak a cipőre.Én mindig annak a híve vagyok, hogy inkább a bajt előzzük meg. Ezért arra kérem, ha vesz cipőt nézze meg, hogy csúszós-e a felülete. Ha úgy találja igen, akkor érdemes kicserélni. Nem olyan nagy összeg, hogy megérje bárkinek hetekig, hónapokig feküdni.

 

Megjavíthatom-e otthon a cipőmet?

  • Szerintem nem érdemes ezzel próbálkozni.

Munkám során gyakran találkozok otthoni javításokkal, amiket nem szakember végez. Sajnos ezek nem csak sikertelenek, hanem nagyban megnehezítik a későbbi szakszerű javítás kivitelezését is. Azt se felejtsük el, hogy ezek felesleges plusz kiadásokat is jelentenek-

Az otthoni próbálkozások inkább ártani szoktak a cipőknek, mint használni...

Nem "haza" akarok beszélni, de ez is egy szakma, melyhez érteni kell, ezért inkább vigyük el a cipőt egy cipészhez, minthogy tönkre tegyük egy rosszul sikerült próbálkozással.

Hogyan tisztíthatom a cipőmet?

Az attól függ, hogy milyen anyagból készült az a cipő.

Ha a cipő velúrból, vagy hasított bőrből készült

Egy vizes szivacsot enyhén beszappanozva áttörölgetjük a cipőt. Ezután a szivacsot kiöblítve többször újra áttöröljük, vagy zuhany segítségével óvatosan átöblítjük (ügyelve rá, hogy a cipő belseje ne ázzon el túlságosan), míg az összes szappant el nem távolítjuk az anyagból. Amikor az anyag megszárad, rendszerint meg is keményedik, de ettől nem kell megijedni. Ezután (ha már megszáradt) az üzletekben kapható velúr tisztító sprayk valamelyikével vékonyan befújjuk (hogy vissza puhuljon), majd kb. 2 óra múlva ellenőrizzük az eredményt, és ha kell ismét befújjuk.

 

Fontos: ha a velúr fekete, akkor fekete velúr tisztítót használunk, ha azonban színes, akkor jobban járunk a színtelen velúr tisztítóval!

 

Ha a cipő "fedett", vagy színbőrből készült

Akkor a fent említett módszerrel lemossuk, majd (ha megszáradt) a boltokban kapható lapos, korong alakú dobozos cipő krémek valamelyikével, egy puha pamut rongy (leselejtezett póló) segítségével vékonyan bekenjük. Ezután a rongy segítségével a felesleges krémet alaposan letöröljük. Akkor lesz kész, ha fényes, és látszólag krém mentes a bőr ( nem kell félni, a krém már behatolt a bőr pórusaiba, és ez elég a védelemhez).

Fontos: a szín választásnál érdemes a velúrnál javasoltakat alkalmazni!

 

Milyen cipőt vásároljak?

Nos, ez kényes kérdés, hiszen cipő vásárlás során a használati érték mellett a divat szempontjai is számításba kerülnek. Én azonban itt és most elsősorban szakmai szempontból fogok válaszolni.

A lábunk szempontjából az a jó cipő, ami

Természetes anyagból készült (bőr, vászon).

Megfelelő méretű, és tágas, hogy a lábujjaink kényelmesen elférjenek (csak érdekességként említem, hogy én általában egy számmal nagyobb cipőt vásárolok magamnak, mint a lábam).

Megfelelő sarok magasságú (férfi cipő 1,5 - 3,0 cm. sarok magasságig; női cipő 1,5 - 6,0 cm. sarok magasságig egészséges).

Hol vásároljak cipőt? Az attól függ, hogy milyen cipőre van szükségünk.

Divatos cipő esetében

Felkereshetjük a nagyobb bevásárló központokat. Az ezekben található neves divat cipő szaküzletekben dolgozó eladók tisztában vannak a legújabb trendekkel, és készségesen segítenek eligazodni a választékban.

Ha kényelmes cipőt szeretnénk állandó használatra

Akkor szintén felkereshetjük a plázákat, és válogathatunk a jól ismert márkák közül, melyekkel a reklámokban "rendkívül egészséges", és "forradalmian új" jelzők alatt szembesülhetünk.

Vagy: felkereshetjük azokat a kisebb és általában félre esőbb helyeken található (magyar tulajdonú) üzleteket, melyekben a fentebb említett cipőket rendszerint megfizethetőbb áron kaphatjuk meg.

Ha speciális feladatra szánt (túra, munka, kismama, stb.) cipőt szeretnénk

Akkor érdemes az adott témába vágó szaküzleteket (ezekről könnyen tájékozódhatunk a neten) felkeresni.

Ha olcsó cipőt szeretnénk

Akkor irány a távol keleti üzletek garmadája, melyekben kedvünkre dúskálhatunk az olcsóbbnál olcsóbb cipőnek látszó tárgyak közül.

Azt azonban tudnunk kell, hogy ezek a lábbelik ritkán bírják sokáig, és ha tönkre mennek, akkor csak (nagyon) korlátozottan javíthatók, miközben a felhasznált (mű) anyagoknak köszönhetően a lábunk szempontjából kimondottan egészségtelenek.

Forditsuk komolyra a szót, ha szeretnénk olcsón, jó minőségű cipőt vásárolni, akkor a szezonvégi kiárúsitásokból csemegézzünk.

A legrosszabb lábbelik

A lábunk az egyik legstrapabíróbb terület a testünkön. Hiszen gondoljunk csak bele, ez tartja az egész súlyunkat! Fontos a megfelelő ápolása és a megfelelő cipő hordása, mert ellenkező esetben könnyen baj történhet.

Probléma: extrém magas sarok

Az ultra magas sarok bokaficamhoz és krónikus fájdalomhoz vezethet. A nagyon magas és közepesen magas sarkú cipő hordása a hát fájdalmát és a lábujjon kialakuló bütyököt okozhat. A cipő merev anyaga, főleg az újnál, ami még nincs betörve, megsebesítheti a sarkat és/vagy a lábfejet. Ekkor sérülhet a hámréteg, illetve súlyosabb esetben még mélyebb lehet a seb.

Vízhólyag, vérhólyag, duzzanat alakulhat ki a cipő nyomásától, illetve sérülhet az Achilles-ín is. A merev cipőbe belepréselt láb csontjai eldeformálódhatnak a szűk hely miatt, illetve a csonton kinövések jelenhetnek meg, ami visszafordíthatatlan.

Megoldás: járj alacsonyabban!

A magas sarok, bár csinossá teszi a női lábat, de természetellenes pozícióba kényszeríti azt. Minden teher a lábközépcsontokra, de főleg a nagylábujj perccsontjára tevődik, amely nagy nyomást jelent a csontokra és az idegekre nézve. Ez rendkívül megerőlteti az ízületet, ami fájdalomhoz és apró hajszálvékony csonttörésekhez vezethet.

A megoldás az, hogy járj alacsonyabb sarkakon, mely segít elkerülni az összes fentebb felsorolt problémát. Minél alacsonyabb sarkakon jársz, annál természetesebb pozícióba kerül a lábad. A szakértők azt javasolják, hogy 5 centiméternél ne legyen magasabb a cipő sarka, és még azt is csak olykor-olykor viseld, ne állandóan. 

Probléma: bokarándulás

A magas sarkú cipő viselésének egyik kockázata a bokarándulás, főleg az oldalirányú rándulás, amikor kifelé bicsaklik a lábad. Ekkor a boka ínszalagjai a normál hosszúságukhoz képest túlnyúlnak.

Súlyosabb rándulás esetén el is szakadhat az ínszalag. A bokaficam mozgásképtelenné tehet egy ideig, és orvosi kezelést, sok pihenést, vizes ruházást, fizikoterápiás kezelést igényel. Nem is beszélve a munkahelyről vagy az iskolából való kimaradásról. A súlyos bokarándulás vagy törés, növelheti az osteroarthritis (ízületi gyulladás) kialakulásának kockázatát.

Probléma: tűsarok

Bár az összes magas sarok problémát okozhat, a tűsarok különösen. A tűsarok vékonysága miatt az illető imbolyoghat rajta, ami a bokaficam kockázatát még nagyobbra megnöveli. Olyan a tűsarkon járás, mintha gólyalábakon próbálnál meg járni.

Megoldás: vastag sarok

A vastag sarok nagyobb felületen érintkezik a talajjal, egyenletesebben osztja el a súlyt. Ez teszi a lábat és a járást stabilabbá a tűsarkú cipőhöz képest. A vastag sarok csökkenti a csontok, ínak és a boka terhelését.

Probléma: balettcipő

Ezek a cipők valóban szépek és mutatósak, de az a bajuk, hogy nincs talpbetétük, ami a lábat megtámasztaná, amely térd, csípő, hátproblémákhoz vezethet, illetve plantar fascitishez, vagyis a láb boltív megtámasztásának hiánya miatt bekövetkezett boltívgyulladáshoz. A boltív a saroktól a lábujjakig tartó szövetköteg.

Megoldás: tégy talpbetétet a balettcipőbe!

Ha szereted a balettcipőt, tegyél bele recept nélkül kapható talpbetétet, segít megelőzni a fájdalmat. A sarokpárna megvédi a sarkat a víz-, és vérhólyagtól, duzzanattól, bőrkeményedéstől. Ugyanígy meg lehet védeni a lábujjakat és annak párnáit egy arra kifejlesztett párnával, melyet a lábujjak alá kell behelyezni a cipőbe.

A talpbetét egy sor fájdalomtól és problémától szabadíthatja meg a lábat. Ha így sem múlik a fájdalom, akkor szakorvos írhat fel egy olyan ortopéd betétet vagy cipőt, amely megtámasztja a láb boltívét, támogatja az Achilles-ínat, illetve csökkenti a nyomást az érzékeny területeken. 

Probléma: vietnámi papucs

A vietnámi papucs a legkevésbé sem védi a lábakat. Mivel itt minden, a sarok, a boka, a lábujjak szabadon vannak, ezért itt nagyobb eséllyel fordulhatnak elő a vágási sérülések, akár egy szilánktól is. A cukorbetegeknek ajánlatos nem viselni vietnámi papucsot, mert akármilyen sérülés, vágás náluk hosszabb ideig gyógyul és szövődményekkel is járhat.

Számos papucs nem támasztja meg a boltívet, ami térd-, csípő- és hátproblémákat okozhat, illetve boltívgyulladást.

Megoldás: „felszerelt” papucs

Az olyan papucsok és szandálok, melyeknek magas a talpa és íves, járás közben megdolgoztatja a csípőt. A magas talp miatt kevésbé van kitéve a lábujjak sérülésnek és nem lehet érezni a talaj egyenetlenségét. Viszont ez sem támasztja meg a boltívet, tehát jobb, mint a vietnámi papucs, de ez sem tökéletes.

Probléma: magas telitalpú cipő

A telitalpú cipő viselése merevvé teheti a lábat, talpat. Ez zavarhatja a járást. A láb próbál egy ívet felvenni, de a cipő merevsége miatt nem tud. Ha a teli talp a sarok részen magasabb, mint a lábujjnál, akkor ugyanaz a láb robléma alakulhat ki, mint a magas sarkú cipők esetében a sarokra, a bokára, és a lábcsontokra nézve.

Megoldás: laposabb telitalpú cipő

Bár ez a cipő sem ajánlott a lábproblémák miatt, de még mindig jobb megoldás, mint a magas telitalpú cipő viselése. Az ilyen cipők kisebb megterhelést jelentenek a lábnak, de a merev talp még mindig akadályozza a láb hajlását, ez által merev marad.

Probléma: hegyes orrú cipő

Lehet, hogy a hegyes orrú cipő stílusos, de nincs elég helye a lábujjaknak, ezért összenyomódnak, eldeformálódnak. A lábujjak nyomása bőrkeményedést, vér-, vízhólyagot, bütyköt és kalapácsujjat okozhat. Az állandó nyomás az idegeket is nyomhatja, okozhat véraláfutást és benőtt körmöt, amelyek fájdalommal járhatnak.

Probléma: bütyök

A bütyök egy fájdalmas kinövés, amely a nagylábujj ízületén található. A szűk cipőtől a nagylábujj elmozdul a többi lábujjhoz képest ellentétes irányba, természetellenesen.

Lábujj deformitás

A magas sarkú cipők miatt a testsúly egésze a lábujjakra tevődik, mely így nagyon nagy nyomásnak van kitéve. Idővel az lábujj utolsó ujjpercének a végére dudor nő, melyet kalapácsujjnak neveznek. A betegség korai szakaszában a lábujj utolsó ízülete lefelé kezd hajlani és fokozatosan merevvé válik. Műtéttel enyhíthető a súlyos kalapácsujjal együtt járó fájdalom.

A lábujj eldeformálódása más deformitást is okozhat, illetve a kalapácsujj állandó súrlódása a cipővel fájdalmas tyúkszemet és bőrkeményedést idézhet elő.

Megoldás: lekerekített orrú cipő

A hegyes orrú cipő helyett végy fel lekerekített orrút. Azok is elegánsak tudnak lenni és emellett elég hely van a lábujjaid számára is. Így megkímélheted a lábujjadat a kalapácsujjtól, a bütyöktől, a bőrkeményedéstől, a vér-, és vízhólyagtól, és egyéb lábat érintő problémától.

Vegyél puhább bőrből készült cipőt! A merev anyagú cipő csak még jobban megmerevíti a lábadat és feltöri azt..

Megoldás: kényelmes és divatos cipő

Sok nő nem hajlandó a divatot feladni a kényelmesség miatt. Inkább sanyargatják magukat és a lábukat.

De ha jobban körülnézel, akkor vannak ám olyan cipők, melyek egyszerre divatosak és kényelmesek. Ez a legjobb kompromisszum. Ezen cipők megerősített sarkokkal, sportcipőhöz hasonló talpbetéttel, és a lábujjak számára elegendő hellyel rendelkeznek.

Probléma: nem megfelelő méretű cipő

9 nőből 10 nő visel kisebb méretű cipőt. A következmények:

  1. - bőrkeményedés
  2. - vér- és vízhólyagok
  3. - bütyök
  4. - tyúkszem
  5. - csont deformitás
  6. - fájdalom
  7. - osteroarthritis (ízületi gyulladás)

Kutatások szerint sok fiatal hord kisebb számú cipőt a kelleténél, amely csont deformitáshoz vezet és ez a növekedésük miatt még erőteljesebb.

Megoldás: mérd meg a lábad!

Ha új cipőt szeretnél venni, akkor kérj meg egy szakmabelit, hogy mérje meg a lábad hosszát és szélességét, miközben állsz. Nagyon fontos, hogy mindezt a nap végén tegyétek. A szokatlanul alacsony lúdtalp és a magas boltív figyelmeztető jel lehet arra nézve, hogy egy ortopéd szakorvoshoz kéne fordulnod, hiszen ezek a tünetek növelhetik az osteroarthritis kialakulásának kockázatát.

A korai felismerés és kezelés, illetve a megfelelő lábbeli viselése segíthet megelőzni az ízületek korai elhasználódását és begyulladását.

Férfi divat

A férfiak körében is hódit a hegyes orrú cipő, de ez ugyan olyan problémákat okozhat, mint a nők esetében, vagyis a lábujjaknak nincs elég hely, ezért deformitás, bütyök, kalapácsujj, vér-, vízhólyagok és egyéb problémák alakulhatnak ki. Ezen problémák elkerülése végett kerek orrú cipő ajánlott a férfiaknak is, hogy a lábujjaknak legyen elegendő hely.

Az irodában, vagy ott ahol nem látszik a láb, kényelmesebb félcipőt ajánlatos viselni. A lábad meg fogja hálálni.

Sportos trend: minimalista cipő

Újabb, úgynevezett minimalista cipők kerültek piacra, melyeknek az a céljuk, hogy utánozza a természetes, mezítláb érzést. Bár kutatók szerint ez a viselet sem a legideálisabb, mert nem támasztja meg a sarkat, a boltívet és nincsen neki rezgéscsillapítója.

Ezen felül a legújabb modellekben a lábujjakat külön-külön elválasztó válaszfal van, ami zavarhatja a természetes járást.

Mire figyelj oda cipővásárlásnál?

  1. - Ellenőrizd, hogy a vásárlandó cipő anyaga rugalmas-e, hajlanak-e benne a lábujjaid és a talpad. Ne vegyél merev anyagú cipőt!
  2. - Győződj meg rolla, hogy van-e a cipőben talpbetét! Ha nincs, akkor vegyél bele.
  3. - Maximum 5 centiméter magas sarkú cipőt vegyél, amely vastag, nem pedig tűsarkú!

 

Hírek

  • 2024-10-29 17:31:37

  • Kertészeti munkára keres embert, ne keressen tovább itt a megoldás ...
    2024-10-17 20:15:29

  • Telefonszám modosulása
    2023-04-03 08:17:38

  • Parkolás
    2022-08-04 13:59:32

  • Mindig tele érdekességekkel
    2021-09-28 11:12:49

    Folyamatosan bővülő cikkek:

    ⇒cipesztomi.ewk.hu/innen-onnan/⇐

    Érdemes követni és olvasni ! 

  • Fontos
    2021-08-16 15:03:19

    Folyamatosan bővülnek a  referencia munkáim! 

    link: ⇒https://ewk.hu/preview/ ⇐

Asztali nézet