MENÜ

       

Tisztítószerek:a szennyezett, bepiszkolódott lábbeli megtisztítására szolgáló mechanikai és vegyi termékek.


Ápolószerek: általában viaszokat, lanolint, szilikonokat tartalmazó különféle cipőkrémek, folyadékok, szóróflakonos kiszerelésű termékek.


Színfrissítő ápolószerek: különböző színekben gyártott tubusos cipőkrémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű habok, szivacsos gyorsápoló készítmények.


Speciális szerek: elsősorban a vízállóságot javító, illetve szinten tartó krémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű impregnáló habok, de ide tartoznak a szenny- és olajtaszító hatást biztosító impregnálószerek is.


A bőr készítése
A bőrgyártás során az állatról lenyúzott, ún. nyersbőrt készbőrré alakítják át.

 

Bőr cipő fajtái:

Antik bőrkétszín-effektusú bőr, amely a régi, használt bőrhöz hasonló; tehát mesterségesen létrehozott, sötétebb és világosabb részeket tartalmaz.

Antilop bőr: finom kidolgozású velúr bőr. A barkaréteg lecsiszolásával különlegesen puha és finom rostú bársonyos bőr.

Bélés bőr: lábbeli bélése céljára gyártott bőr. Cipészműhelyünk sertés bélésbőrrel béleli a cipőket. Nemesebb bélésbőr a kecskebőr vagy juhbőr.

Box bőr: krómos cserzéssel, marhából vagy borjúból készült bőr. Normál kiképzésű és erős típusú bőr, marhabőrből a nappabőr a finomabb, puhább kidolgozású bőrtípus. A boxbőrök feszes tartással, kisebb nyúlással bíró bőrfajták.

Kígyó bőr: ún. bőrutánzat. Valódi bőr, melynek a felületét úgy képzik ki, hogy az hasonlítson a kígyóéra. Különleges megjelenést ad ez a hüllő bőr.

Lakk bőr: félmarha, esetleg borjú bőrbő álló bőr, melyet lakkréteggel vonnak be, így kapja a bőr a fényes, csillogó felületét.

Nappa bőr: a legpuhább bőr. Cipészműhelyünk marha nappabőrből készít cipőket.

Nubuk bőr: finom csiszolással kikészített fehér vagy színes bőr. Enyhe szőrréteg fekszik felületén, elegáns, ám kényes típus. Ezért fontos a nubukbőr rendszeres ápolása.

Nyomott bőr: nyomdatechnikai módszerekkel kikészített bőr. Különböző effektusok (antikolás, kétszínhatás), különböző mintázatok (fantáziaminták, természetes barkakép utánzatok) találhatóak a bőrfelületen.

Sevró bőr: a sevró a legfinomabb bőr. Juhbőrből vagy kecskebőrből készülő lábbeli bőr, sima felülettel és magas fénnyel kikészítve. A legfinomabb sevró gidabőrből készül.

Velúr bőr: csiszolással bársonyos felületűvé tett színes vagy fekete; marha, nubuk vagy antilop bőr. A vastagabb velúrbőr marhából készül. A nubuk bőr és az antilop bőr finom kidolgozású, ápolása ezért igen fontos. 

A nyersbőr fajtái:

Nyersbőrön az állatról lenyúzott, de még ki nem készített bőröket értjük. A cipőiparban
főleg emlős állatok bőrét (szarvasmarha, ló, kecske, juh pl.) használjuk fel. Gyakori azonban
a sertés, valamint a vadbőrök és különböző hüllő bőrök felhasználása is.

Marhabőr nem és kor szerint megkülönböztetünk: hasi-borjú, borjú, növendékmarha, tehén, ökör és bikabőröket.

Hasiborjú: Az idő előtt kifejlődött vagy elvetélt, de meg nem született vagy születés
után kimúlt állat bőre. Borjúbőr alatt a szopós állat bőrét értjük. Az anyatejtől elválasztott néhány hónaposborjú bőrét szalmarágónak nevezzük. Növendékmarhalatt azon állítok bőrét értjük, melyek már nem táplálkoznakanyatejjel, de az egy éves kort nem haladják meg. Ezeket a bőröket általábanfelsőbőrnek dolgozzák fel.

Tehénbőr: nőstény szarvasmarha bőrét értjük alatta, melyet felsőbőrnek és
talpbőrnek egyaránt kikészítenek.

Ökörbőr: néhány hónapos korában nemileg semlegesített bika bőre. Főleg
talpbőröket készítenek ki belőle.

Bikabőr alatt a hímnemű szarvasmarha bőrét értjük. Ezeket úgyszintén főleg
talpbőröknek készítik ki.

Lóbőr
Csikóbőr:
az anyatejen táplálkozó állat bőrét értjük alatta. Felsőbőrök készítésére
használják.
Kanca/Csődör:
a csikóhoz hasonlóan felsőrész készítési célokra használják.

Kecskebőr
Gida:
az anyatejen élő állat bőrét értjük alatta, főleg sevró kikészítésben kerül
forgalomba.
Kecskebőr:
valamivel durvább szövetű, mint a gida, hasonlóképpen felsőrész-
készítési célokra használják

Juhbőr
A kecske bőréhez hasonló a nagysága és egyéb tulajdonságai. Felsőrész-készítési
célokra használják.

A cipő.

A cipőknek számtalan fajtája létezik, néhányat összegyűjtöttünk kategóriákba.

Angolkaplis cipő: szárnyas orrborítékkal, kéregborítékkal készült félcipő. Rendszerint az alálapolás vonala mentén az orrboríték közepén díszlyukasztással készül.

Bakancs: nehéz kivitelű, vastagabb bőrből készült száras cipő. A felsőrész anyaga rendszerint waterproof, durábel vixos, hőálló boxbőr vagy más, nem kényes felsőbőr, az alsórész gumiból vagy bőrből készül. Köztalppal a duplatalpas termék készül. Leggyakrabban alkalmazott gyártási eljárás a direktvulkanizált és a keresztülvarrott. Munkásvédelmi vagy sportcélokra használják.

Boka cipő: félmagas szárú cipő.

Fél cipő: a lábfejet csak a bokán alul takaró, zárt felsőrészű cipő. Felerősítőelemmel (pl. fűző) vagy anélkül ( körömcipő, escarpen) készül.

Félmagas szárú cipő: olyan őszi-tavaszi viseletre szánt cipő, amelynek. szárrésze alig ér a boka fölé. Tornacipőket is gyártanak ilyen kivitelben.

Lovaglócsizma: természetes színbőrből készült, keményített szárú csizma. Kéregmagassága 60-100 mm, szárzáróvonala ívelt.

Magas szárú cipő: a lábat és a bokát egyaránt takaró felsőrésszel készült cipő. Felerősítőeleme rendszerint cipőfűző vagy ruganybetét.

Mokasszin: könnyű, hajlékony cipő, amelynek felsőrészét a talpbéléssel együtt alakítják ki. Jellegzetessége a fej közepén levő fejbetét. Alulról felfelé foglalják, vagy előbb összevarrják (összefűzik) a felsőrészt és a fejbetétet, majd belső formázással alakítják.

Papucs: kéregrész nélküli, orr-részén zárt cipő.

Pántos cipő: olyan női félcipő, amelynek felerősítőeleme a belső szárhoz erősített, a marrészen átvetett és a külső szárhoz nyomógombbal vagy csattal kötődő pánt.

Rövid szárú csizma: olyan csizma, amelynek szára nem takarja teljesen a láb ikrarészét.

Mini cipő lexikon

Antikolás: felületdíszítési eljárás a lábbelin, amelynek során a díszítendő felületen eltérő színű festékbevonat kerül fel.

Bélés: a lábbelinek a lábfejjel érintkező belső rétege. Célja a lábfej elválasztása a merevítő alkatrészektől, a lábfej melegen tartása, az izzadság felvétele és elvezetése. Anyaga lehet textil, bélésbőr, szőrme, műszőrme, bélésműbőr. Alkalmazási területei a fejrész és a szár bélelése.

Cipő: bőrből vagy bőrhelyettesítőből készült, a lábfejet (esetenként a bokát is) eltakaró felsőrészű lábbeli. Feladata, a lábfej védelme, a járás megkönnyítése, az öltözködés esztétikai értékének növelése.

Cipőfelsőrész: a cipőnek a lábfejet felülről (mokaszinok esetében alulról is) körülvevő része. Két fő egysége: a színréteg (felsőbőr) és a bélés. Anyaga lehet bőr, bőrhelyettesítő vagy ezek kombinációja.

Goiser varrott cipő: olyan rámán varrott gyártási eljárás, amelynél a rámabevarrás és a talpvarrás egyaránt látszik. Típusa lehet szimplán, duplán, illetve triplán varrott.

Kaptafa: a lábbeli belső terének méretét és alakját meghatározó, formájában a lábfejhez és a divatirányzathoz igazodó fontos cipőgyári szerszám. Anyaga fa, polietilén vagy fém lehet. Feladata a felsőrész formázása és az alsórész összeszerelésének elősegítése, a kikészítő kaptafáé a felsőrész feszesen tartása.

Sámfa: a formatartóság növelésére a használaton kívüli lábbelikbe helyezett, fából vagy műanyagból készült eszköz. Rugós és több részből összerakható (pl. csizmákhoz) változatait használják.

Sarok: a lábbelinek a sarokcsontot megemelő, különböző magasságú alkatrésze. Anyaga fa, gumi, bőr vagy műanyag lehet. Gumi és fa sarok több réteg összeillesztésével készülhet - rakott sarok. Műanyag talpból a vulkolán sarok a legellenállóbb, ezért cipészműhelyünk ezt is használja.

Ráma: a bedolgozási többlet és talp közé helyezett, azokat összetartó 10-20 mm széles szíj.

Talp: a lábbeli talpi részét alulról borító alkatrész. A cipőtalp lehet ragasztott vagy faszegecses. Anyaga: bőr, gumi (csúszásgátló is) vagy műanyag. Bőrtalpú cipő esetén a kiképzés lehet exkluzívabb a varrás típusa függvényében.

Varrott cipő: rámán varrott lábbeli (angol varrottnak vagy öltés varrottnak is nevezik). A varrott lábbeli felső- és alsórészét varrással erősítik össze. Ilyen lábbelik készülhetnek rámán varrott, flexibel vagy keresztülvarrott gyártási eljárással

Bőr ápolás:

Tisztítószerek:a szennyezett, bepiszkolódott lábbeli megtisztítására szolgáló mechanikai és vegyi termékek.

Ápolószerek: általában viaszokat, lanolint, szilikonokat tartalmazó különféle cipőkrémek, folyadékok, szóróflakonos kiszerelésű termékek.

Színfrissítő ápolószerek: különböző színekben gyártott tubusos cipőkrémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű habok, szivacsos gyorsápoló készítmények.

Speciális szerek: elsősorban a vízállóságot javító, illetve szinten tartó krémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű impregnáló habok, de ide tartoznak a szenny- és olajtaszító hatást biztosító impregnálószerek is.

A bőr készítése

A bőrgyártás során az állatról lenyúzott, ún. nyersbőrt készbőrré alakítják át.

A bőrgyártás menete:


  1. Előkészítés: a nyersbőrből eltávolítják a tartósítószereket, szennyeződést, vért, pótolják az elveszített vizet (áztatás), vegyileg fellazítják (meszezés), valamint eltávolítják a szőrt és a felhámot (bőr), késekkel levágják a húsoldalról a hájashártyát (bőr). Az így megtisztított - lényegében csak irhából (bőr) álló - megmaradó középső rész a pőre. Ez a bőrgyártás szorosan vett nyersanyaga. A pőréből eltávolítják a szőrlazítás miatt általánosan alkalmazott lúgos anyagokat (mésztelenítés). Rendszerint enzimkészítményekkel pácolják.

  2. Cserzés: mésztelenített és rendszerint pácolt pőrét cserzőanyagokkal kezelik, ezáltal az addig nyersbőr tulajdonságú pőre felveszi a készbőr legfőbb jellegzetességeit (nedvesen nem rothad, kiszárítva nem merev).
    Vizes kikészítés: a cserzett vizes bőrt a felhasználás követelményeinek megfelelően vegyi anyagokkal kezelik: festés, zsírozás, utáncserzés, impregnálás.

  3. Szárítás: a vizes fürdőkből kikerült, 50-60% víztartalmú bőröket légszáraz állapotba (12-16% víztartalomra) hozzák.

  4. Kikészítés: filmképző anyagok felvitelével végzik, amikor is a kikészítendő felületen fedőlazúrozó pigmenteket rögzítenek (fedőfestés) vagy fényt, fogást, karcállóságot javító réteget visznek fel (appretálás).
    Az említett főként kémiai jellegű műveleteken kívül számos fizikai-mechanikai műveletet is elvégeznek a bőrgyártás során (húsolás, színelés, hasítás, faragás, csiszolás, vasalás, barkázás, gépfényezés, hengerlés).

Felső bőrök

A cipőkészítésre használatos felső bőrök legtöbbje ásványi cserzéssel készül. A
zsíros felsőbőröket növényi cserzéssel, esetleg króm elő- vagy utáncserzéssel
készítik ki. Az ásványi cserzésű bőrök barkarajza szép, jól kikészíthető.
Szakítószilárdságuk és hőállóságuk lényegesen magasabb, mint a növényi cserzett
bőröké, kikészítési idejük rövidebb. A növényi cserzett bőrök vízállóbbak, jobb
hővezetők.
 
A sevró bőr gida bőréből készül kombinált, esetleg krómos cserzésű eljárással.
Finom barkájú, egyenletes vastagságú, simulékony, fényes felületű felsőbőr.
Rugalmassága, hajlékonysága és szép tiszta barkája miatt egyike a legjobb felsőrész
bőröknek.
Ha krómcserzéssel készítik a sevró bőrt, a barkájának megkímélése miatt
rendszerint kétfürdős krómcserzést alkalmaznak. A sevró bőr teltebb fogásának
elérése céljából gyakran gambir utáncserzést alkalmaznak a krómcserzés után.


Sevrett bőr
 
A sevrett bőr juh és bárány bőréből készül, a sevróhoz hasonlóan kombinált vagy
ásványi cserzési eljárással. Rostszerkezete lazább, mint a sevróé, vastagsága
egyenlőtlenebb, szakítószilárdsága is lényegesen alacsonyabb. A kiterített sevrett
egészbőr alakja is eltér a gidasevrótól, barkarajza is lényegesen különbözik.


Lósevró bőr
 
A lósevró bőr a ló elejerészéből készült, a gidasevróhoz hasonló barkájú, fényes
felületű felsőbőr. A sevróbőr helyettesítésére használják. A jó lósevró
bőr jellemzője, hogy vastagsága egyenletes, telt fogású, hajlékony, rugalmas

felsőbőr. Főleg kollodiumos fedőfestéssel hozzák forgalomba. Főleg női és
gyerekcipők készítésére használják.

Box bőrök

A cipőkészítésre használatos felső bőrök legtöbbje ásványi cserzéssel készül. A
zsíros felsőbőröket növényi cserzéssel, esetleg króm elő- vagy utáncserzéssel
készítik ki. Az ásványi cserzésű bőrök barkarajza szép, jól kikészíthető.
Szakítószilárdságuk és hőállóságuk lényegesen magasabb, mint a növényi cserzett
bőröké, kikészítési idejük rövidebb. A növényi cserzett bőrök vízállóbbak, jobb
hővezetők.

Borjúbox bőr
 
A borjú boxbőr a szopós borjú bőréből készül ásványi cserzéssel. Felülete enyhén
zsírozott, mely biztosítja számára a simulékonyságot. Barkarajza négyszög alakú,
ún. zártbarkát képez. Vastagsága egyenletes, simulékony, telt fogású. Rugalmas,
magas szakítószilárdságú, fényes felületű felsőbőr. Ásványi cserzés esetéén - attól
függően, hogy milyen cserzőanyaggal készítették ki - keresztmetszete kék, szürke és
zöld szint mutat.

A borjú boxbőr felhasználása: férfi, női és gyerekcipők készítésére használják.
Luxus cipők és utcai cipők készítésére egyaránt alkalmas.

Marhabox bőr
 
A marha boxbőr krómcserzésű, közepesen zsírozott, kevésbé egyenletes
vastagságú felsőbőr. A jó minőségű marha boxbőr telt fogású és simulékonysága
mellett rugalmas és tömött szerkezetű. Barkája repedésre nem hajlamos.


Lóbox bőr
 
A ló boxbőrt ló elejerészéből készítik króm vagy alumíniumcserzési eljárással.
Vastagsága a marhaboxnál egyenletesebb, rendkívül apró, sűrű barkarajzú, fényes
felületű, közepesen zsírozott felsőbőr. A vízfelvétel és vízáteresztési értéke kevésbé
kedvező, mint a marha boxbőré. Nagy mennyiségű magába fogadása után könnyen
deformálódik.


Dullbox bőr
 
A dullbox bőr mesterséges barkarajzzal ellátott (préselt), erősebben zsírozott
krómcserzésű felsőbőr. Növendékmarha és marha bőréből készül. A mesterséges
barkarajz tartósságának fokozása céljából krómcserzés után növényi
cserzőanyagokkal való utókezelésnek vetik alá.

Kipszbox bőr
 
A kipszbox bőr a Zebu bőréből készül, főleg krómcserzéssel. A kipszbox
bőr barkarajza finom, borjú boxbőrhöz hasonló. Vastagsága lényegesen
egyenlőtlenebb, mint a borjú boxbőré és általában keményebb is. Az állat hátán lévő
kis púp erősen rontja a bőr minőségét. Utcai cipők készítésére alkalmas.
Sertésbox bőr
 
A sertés boxbőr a sertés bőréből készül ásványi cserzési eljárással. A legjobb
minőségű az 50 kg körüli sertés hátközép részéből készült bőr. A sertés
boxbőrt általában mesterségesen préselt barkarajzzal hozzák forgalomba.
Mesterséges barkarajz esetén is a hármas csoportú szőrtüszőhelyek jól láthatók.

Festése kazeinos festékkel történik. Szakítószilárdsága a box bőrök közül a
legalacsonyabb.

( Forrás: Cipész szakismeretek )

Hírek

  • SubaHome Ingatlan Suba Sándor és Turcsán Boglárka, Ingatlanközvetítő
    2023-11-16 18:39:34

     

     

    Suba Sándor és Turcsán Boglárka, Ingatlanközvetítő

    Aprónak tűnő gesztusok, sikeres együttműködés!

    Találj új otthonra! :)

  • Telefonszám modosulása
    2023-04-03 08:17:38

  • Parkolás
    2022-08-04 13:59:32

  • Mindig tele érdekességekkel
    2021-09-28 11:12:49

    Folyamatosan bővülő cikkek:

    ⇒cipesztomi.ewk.hu/innen-onnan/⇐

    Érdemes követni és olvasni ! 

  • Fontos
    2021-08-16 15:03:19

    Folyamatosan bővülnek a  referencia munkáim! 

    link: ⇒https://ewk.hu/preview/ ⇐

Asztali nézet